Tiedotteet

[17/06/2010]
Vuoden lääkeinformaatioteko 2010 -kilpailukutsu

Lääketeollisuus ry palkitsee kuluttajiin kohdistuvan, lääkeyrityksen toteuttaman Vuoden lääkeinformaatioteon. Kilpailussa palkitaan yrityslähtöisen ja laadukkaan informaation toimiva yhdistelmä. Lääkeinformaatioteko voi olla onnistunut myös keskustelun herättäjänä tai uusien trendien luojana.

Mistä kilpailussa on kyse?

Lääketeollisuus ry palkitsee kuluttajiin kohdistuvan, lääkeyrityksen toteuttaman vuoden lääkeinformaatioteon. Kyseessä voi olla esimerkiksi mainos, markkinointikampanja, sairaudesta ja sen hoitamisesta kertova informaatiokampanja tai lääkeyrityksen ja apteekin, potilasjärjestön tai muun vastaavan toimijan välinen yhteistyö jonkin terveyttä edistävän hankkeen saralla.

Kilpailu on avoin teoille, jotka ovat olleet esillä 1.11.2009–31.8.2010 välisenä aikana.

Kilpailussa palkitaan yrityslähtöisen ja laadukkaan informaation toimiva yhdistelmä. Lääkeinformaatioteko voi olla onnistunut myös keskustelun herättäjänä tai uusien trendien luojana.

Kilpailu on vuoteen 2009 asti nimeltään Vuoden lääkemainos.

Kenelle kilpailu on tarkoitettu?

Kilpailuun voivat osallistua kaikki Lääketeollisuus ry:n Eettisten ohjeiden mukaisesti toteutetut itsehoitolääkkeiden markkinointikampanjat tai muut kuluttajiin kohdistetut lääkemarkkinointi- tai informaatioteot. Kilpailutöiden ohjeidenmukaisuus tarkistetaan Lääketeollisuus ry:ssä.

Palkinto voidaan myöntää myös muulle kuin Lääketeollisuus ry:n jäsenyritysten toteuttamalle kampanjalle tai teolle, jos se on toteutettu Eettisten ohjeiden mukaisesti.

Kilpailun raati

Kilpailun raatiin kuuluu mainos- ja media-alan ammattilaisia sekä apteekkari ja lääkäri.

Palkinnon jakaminen

Palkinto jaetaan Farmasian päivien avajaisissa perjantaina 19.11.2010. Palkinnon luovuttaa Lääketeollisuus ry:n toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes.

Kilpailuun osallistuminen

Kilpailutyöt tulee lähettää postitse Lääketeollisuus ry:n toimistoon viimeistään 3.9.2010:

Maija Gohlke-Kokkonen
Lääketeollisuus ry
PL 206
00181 Helsinki

Kilpailutyöt toivotaan CD:llä mutta printtikampanjoiden osalta myös 1 paperikopio on toivottava.
Kilpailutöitä ei palauteta osallistujille.

Kilpailijoiden toivotaan ilmoittavan soveltuvin osin seuraavat tiedot kilpailutyöstä:

- toteuttava lääkeyritys
- toteuttava mainos- tai markkinointitoimisto
- yhteistyökumppanina toiminut apteekki/potilasjärjestö tms.
- aika, jolloin lääkeinformaatioteko on ollut esillä
- toteuttajien oma kuvaus lääkeinformaatioteon taustasta
- toteuttajien oma arvio lääkeinformaatioteon onnistumisesta

Kilpailun palkinto

Kilpailun palkintona on kiertävä Rummunlyöjä-patsas.

Lisätietoja kilpailusta antaa

Maija Gohlke-Kokkonen
maija.gohlke-kokkonen@laaketeollisuus.fi
09-6150 4912

Liitetiedosto(t):

1. Kilpailukutsu pdf-muodossa (.pdf, 150 kB)

« Takaisin
Suvi-Anne Siimeksen blogi
Lääketeollisuus työpaikkana
Lääketietokeskus
Lääketeollisuuden tutkimussäätiö
Pharma Industry Finland
Extranet

sivun alkuun
Porkkalankatu 1Puhelin (09) 6150 4900
PL 206, 00181 HELSINKIFax (09) 6150 4941
Julkaisujärjestelmä