Yhdistyksen henkilöstö

Sanna Lauslahti

Toimitusjohtaja

Puh. 050 512 2380

sanna.lauslahti@laaketeollisuus.fi

Petra Tirkkonen

Johtaja, viestintä, vastuullisuus ja yhteiskuntasuhteet

Puh. 045 120 4058

petra.tirkkonen@laaketeollisuus.fi

Tiina Aitlahti

Johtaja, lääkehoito ja -huolto

Puh. 050 347 7917

tiina.aitlahti@laaketeollisuus.fi

- Lääke- ja terveyspolitiikka

- Lääkehuolto ja -hoito sotessa

- Lääkerahoitus ja uusien lääkkeiden käyttöönotto

- Lääkkeiden saatavuus, jakelu ja huoltovarmuus

Nadia Tamminen

Johtaja, tutkimus ja innovaatiot

Puh. 040 748 4373

nadia.tamminen@laaketeollisuus.fi

- Teollisuus- ja innovaatiopolitiikka

- Tutkimus ja innovaatiot

- Data ja digitalisaatio

- Laaturekisterit, RWD

Mia Bengtström

Erityisasiantuntija

Puh. 040 544 5858

mia.bengtstrom@laaketeollisuus.fi

- Haittavaikutukset/lääketurvatoiminta

- Lääketutkimus- ja kehitys

- Tiede ja innovaatiopolitiikka

- Ympäristöasiat

Laura Labart

Erityisasiantuntija

Puh. 040 7477 620

laura.labart@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Lääkemarkkinoinnin valvontakunnan sihteeri

- Sairaalalääkkeet ja rokotteet

Jaakko Laurila

Erityisasiantuntija, yhdistyksen lakimies

Puh. 040 776 3031

jaakko.laurila@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Tarkastusvaliokunta I:n ja II:n sihteeri

- IPR-asiat

Suvi Mäklin

Erityisasiantuntija

Puh. 044 5676 920

suvi.maklin@laaketeollisuus.fi

- Uusien lääkehoitojen arviointi (HTA)

- Lääkekorvaukset ja korvattavuus

- Tilastot

- Lääkerahoitus

Riitta Mäntylä

Johdon assistentti

Puh. 040 513 5880

riitta.mantyla@laaketeollisuus.fi

Suvi Rasimus

Lakimies

Puh. 050 572 8048

suvi.rasimus@laaketeollisuus.fi

- EU:n lääkepolitiikka ja lääkelainsäädäntö

- Lääke- ja tutkimusasioiden juridiikka

Sirpa Rinta

Johtava asiantuntija

Puh. 040 533 0666

sirpa.rinta@laaketeollisuus.fi

- Lääke- ja terveyspolitiikka

- Lääkehuolto ja -hoito sotessa

- Lääkerahoitus

Krista Takkinen

Viestintäasiantuntija

Puh. 050 477 0234

krista.takkinen@laaketeollisuus.fi

Taina Tummavuori

Talous- ja hallintopäällikkö

Puh. 040 0942 343

taina.tummavuori@laaketeollisuus.fi

Tarja Udd

Assistentti

Puh. 040 840 3070

tarja.udd@laaketeollisuus.fi

Emma Hannonen

Erityisasiantuntija (vanhempainvapaalla)

Puh. 050 574 0736

emma.hannonen@laaketeollisuus.fi

- EU-lääkelainsäädännön kehitys

- Myyntilupa- ja jakeluasiat

Kuvat: Anna Dammert ja Emma Rinneheimo