Yhdistyksen henkilöstö

Sanna Aunesluoma

Toimitusjohtaja

Puh. 050 512 2380

sanna.aunesluoma@laaketeollisuus.fi

Tiina Aitlahti

Johtaja, lääkehoito ja -huolto

Puh. 050 347 7917

tiina.aitlahti@laaketeollisuus.fi

- Lääke- ja terveyspolitiikka

- Lääkehuolto ja -hoito sotessa

- Lääkerahoitus ja uusien lääkkeiden käyttöönotto

- Lääkkeiden saatavuus, jakelu ja huoltovarmuus

Nadia Tamminen

Johtaja, tutkimus ja innovaatiot

Puh. 040 748 4373

nadia.tamminen@laaketeollisuus.fi

- Teollisuus- ja innovaatiopolitiikka

- Tutkimus ja innovaatiot

- Data ja digitalisaatio

- Laaturekisterit, RWD

Pauliina Ehlers

Erityisasiantuntija

Puh. 040 0845 899

pauliina.ehlers@laaketeollisuus.fi

Laura Labart

Erityisasiantuntija

Puh. 040 7477 620

laura.labart@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Lääkemarkkinoinnin valvontakunnan sihteeri

- Sairaalalääkkeet ja rokotteet

Jaakko Laurila

Erityisasiantuntija, yhdistyksen lakimies

Puh. 040 776 3031

jaakko.laurila@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Tarkastusvaliokunta I:n ja II:n sihteeri

- IPR-asiat

Suvi Mäklin

Erityisasiantuntija

Puh. 044 5676 920

suvi.maklin@laaketeollisuus.fi

- Uusien lääkehoitojen arviointi (HTA)

- Lääkekorvaukset ja korvattavuus

- Tilastot

- Lääkerahoitus

Mari Sirviö

Erityisasiantuntija

Puh. 040 848 2296

mari.sirvio@laaketeollisuus.fi

- Lääkkeiden myyntilupa-, jakelu- ja saatavuusasiat

Petra Siitonen

Viestintäasiantuntija

Puh. 040 151 3195

petra.siitonen@laaketeollisuus.fi

Sarri Sinivuori

Assistentti

Puh. 050 572 8048

sarri.sinivuori@laaketeollisuus.fi

Taina Tummavuori

Talous- ja hallintopäällikkö

Puh. 040 0942 343

taina.tummavuori@laaketeollisuus.fi

Julia Österman

Erityisasiantuntija

Puh. 050 4770234

julia.osterman@laaketeollisuus.fi

Kuvat: Anna Dammert ja Emma Rinneheimo