Yhdistyksen henkilöstö

Sanna Lauslahti

Toimitusjohtaja

Puh. 050 512 2380

sanna.lauslahti@laaketeollisuus.fi

Sirpa Rinta

Lääkepoliittinen johtaja

Puh. 040 533 0666

sirpa.rinta@laaketeollisuus.fi

- Lääkepolitiikka, lääkehuolto ja -rahoitus

- Sosiaali- ja terveyspolitiikka

- Sote-palveluihin ja -rahoitukseen liittyvät asiat

Tiina Aitlahti

Lakimies

Puh. 050 347 7917

tiina.aitlahti@laaketeollisuus.fi

- Hinta ja korvattavuus

- Lääkejakelu

- Lääkevalvonta ja -tutkimusasioiden juridiikka

- Tietosuoja ja liikesalaisuus

Mia Bengtström

Erityisasiantuntija

Puh. 040 544 5858

mia.bengtstrom@laaketeollisuus.fi

- Haittavaikutukset/lääketurvatoiminta

- Lääketutkimus- ja kehitys

- Tiede ja innovaatiopolitiikka

- Ympäristöasiat

Emma Hannonen

Erityisasiantuntija

Puh. 050 574 0736

emma.hannonen@laaketeollisuus.fi

- EU-lääkelainsäädännön kehitys

- Myyntilupa- ja jakeluasiat

Laura Labart

Erityisasiantuntija

Puh. 040 7477 620

laura.labart@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Lääkemarkkinoinnin valvontakunnan sihteeri

- Sairaalalääkkeet ja rokotteet

Jaakko Laurila

Erityisasiantuntija

Puh. 040 776 3031

jaakko.laurila@laaketeollisuus.fi

- Lääkeinformaatio ja lääkemarkkinoinnin ohjaus

- Tarkastusvaliokunta I:n ja II:n sihteeri

- IPR-asiat

Riitta Mellin

Johtaja, talous & HR

Puh. 040 773 0734

riitta.mellin@laaketietokeskus.fi

- Talous- ja henkilöstöasiat

Suvi Mäklin

Erityisasiantuntija

Puh. 044 5676 920

suvi.maklin@laaketeollisuus.fi

Riitta Mäntylä

Johdon assistentti

Puh. 040 513 5880

riitta.mantyla@laaketeollisuus.fi

Krista Takkinen

Viestinnän suunnittelija

Puh. 050 477 0234

krista.takkinen@laaketeollisuus.fi

Nadia Tamminen

Erityisasiantuntija

Puh. 040 748 4373

nadia.tamminen@laaketeollisuus.fi

- Teollisuus- ja innovaatiopolitiikka

- Tilastot, laskelmat, tutkimukset ja selvitykset

- Vaikuttavuus / RWD

Petra Tirkkonen

Viestintäjohtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteet

Puh. 045 120 4058

petra.tirkkonen@laaketeollisuus.fi

Tarja Udd

Assistentti

Puh. 040 840 3070

tarja.udd@laaketeollisuus.fi

Kuvat: Anna Dammert